چند نکته مهم در تحقیق کلمات کلیدی

 

همانطور که میدانید تحقیق کلمات کلیدی اولین و مهم ترین مرحله در سئو سایت است.
ما در دیگر مقاله ها در مورد کلمات کلیدی، بسیار صحبت کردیم؛ نکات دیگری  وجود دارند که قبل از تحقیق کلمات کلیدی باید بدانید.

 

1. مشخص کردن موضوع محتوا

قبل از تحقیق کلمات کلیدی باید موضوع محتوای خود را مشخص کنیم تا دقیقا نوع کلمات کلیدی که میخواهیم جمع آوری کنیم نیز مشخص شود. در غیر این صورت کلمات کلیدی نامربوطی را جمع آوری خواهیم کرد که وقت زیادی هم برای آن صرف شده است.
همچنین باید هدف تحقیق نیز مشخص شود؛ به عنوان مثال باید معلوم کنید که هدف شما از سایت ارائه یک سری اطلاعات است یا میخواهید محصول خود را به فروش برسانید!
وقتی حوزه کلمات کلیدی که باید جمع آوری کنید تعیین شد، دقیقا میدانید باید چه نوع کلمات کلیدی را انتخاب کنید!

2. توجه خود را صرفا به جست و جوهای ماهانه اختصاص ندهید

بعد از مشخص کردن موضوع و درک نوع کلمات کلیدی که باید جمع آوری کنید، معیاری که شما به دنبال آن میروید میزان جست وجوهای ماهانه کلمات کلیدی مورد نظر است و توجه شما روی این موضوع به تنهایی بی فایده است. چرا؟!
چون گاهی سایت شما شانسی برای وارد شدن به صفحات ۱ و۲ گوگل را ندارد یا اگر صفحه شما محتوایی که کاربر آن را جستجو میکند به خوبی ارائه ندهد هرچند کلمات کلیدی ای که انتخاب میکنید بسیار جست و جوی بالایی داشته باشد اما همچنان بی فایده است.
راه حل آن درک هدف جستجوی کاربران است؛ یعنی باید بدانید هدف یک کاربر ازاستفاده از یک کلمه کلیدی چیست؟ به عبارت دیگر کاربر هنگام استفاده از فلان کلمه کلیدی به دنبال چه چیزی است!

 

3. به رقبا نیز توجه داشته باشید

اگر در پیدا کردن کلمات کلیدی به مشکل خوردید بهتر است کلمات کلیدی سایت های رقبا را بررسی کنید. google keyword planner یکی از ابزار هایی است که ازطریق آن میتوانید بفهمید که رقبای شما با استفاده از چه کلماتی رتبه گرفته اند. برای این کار باید در google keyword planner گزینه start with a website را نتخاب کنید و بعد به سایت رقیب وارد شوید سپس مجموعه ای از کلمات کلیدی را میبینید که سایت بر اساس آن ها رتبه گرفته است. شما میتوانید سایر صفحات سایت را نیز از این طریق بررسی کنید.
روش بالا یک روش آسان و ساده برای پیشی گرفتن از رقبا است!

 

4. استفاده از سرچ کنسول گوگل

یکی از راه های خوب برای پیدا کردن کلمات کلیدی استفاده از کلمات پیشنهاد شده توسط موتور های جست و جوی گوگل در قسمت سرچ گوگل است.
این قسمت به شما میگوید که مردم چه کلماتی را بیشتر جست و جو میکنند.

 

5. شروع تغییرات بعد از پیدا کردن کلمه کلیدی

بعد از پیدا کردن کلمات کلیدی میتوانید تغییراتی ایجاد کنید! در بعضی موارد ممکن است مترادف های آن کلمه کلیدی بیشتر از خود کلمه کلیدی اصلی باعث افزایش رتبه شما شود و برای مخاطب هدف مناسب تر باشد؛ همچنین با پیدا کردن مترادف های کلمه کلیدی باعث افزایش دایره کلمات کلیدی میشوید و احتمال افزایش رتبه خود را بیشتر میکنید!

 

6. استفاده از سؤالات احتمالی مخاطب هدف

گاهی اوقات مخاطب هدف برای دریافت اطلاعات مورد نیازش از پرسیدن سؤال استفاده میکند.
به عنوان مثال فرض کنید شما یک فروشگاه اینترنتی برای فروش هدفون دارید. عده ای از کسانی که خواهان خرید آنلاین هدفون هستند جملاتی مانند” خرید هدفون با بهترین کیفیت” , “خرید هدفون سامسونگ” , ” خرید هدفون ارزان” را جست و جو میکنند اما بعضی دیگر از گوگل سؤال میپرسند مانند ” ویژگی های هدفون با کیفیت چیست؟” , “بهترین برند هدفون چیست؟” , “از کجا هدفون ارزان بخرم؟” .
انجام درست این کار باعث میشود سایت شما رتبه بهتری بگیرد چرا که پاسخ مخاطبان هدفی که سوال میپرسند را نیز میدهد!

 

7. استفاده از کلمات کلیدی دنباله دار(دم بلند)

همانطور که قبلا گفته شد ممکن است گاهی نتوان با بعضی از سایت ها رقابت کرد، که معمولا این رقابت در استفاده از کلمات کلیدی با حجم جست و جوی زیاد است در نتیجه رقابت آن نیز زیاد است!
اما از روش دیگری نیز میتوان استفاده کرد تا با این سایت ها هم بتوان رقابت کرد و آن استفاده از کلمات کلیدی دنباله دار است. این کلمات هر چند حجم جست و جوی کمی دارند اما میزان رقابت نیز در آن ها کم است و به همین دلیل میتواند کمک زیادی به رتبه بندی شما کند!

 

8. تحقیق کلمات کلیدی فرایندی است مستمر

میزان محبوبیت اغلب کلمات کلیدی به دلیل تغییرات نیازهای مردم تغییر میکند به همین دلیل همیشه باید کلمات کلیدی را زیر نظر بگیریم و با تغییرات میزان جستجو و محبوبیت به فکر جایگزینی یا اضافه کردن دیگر کلمات کلیدی باشیم .

تحقیق کلمات کلیدی فرایندی است مستمر

9. دسته بندی کلمات کلیدی

اگر از ابتدای کار همه چیز منظم باشد راحت تر میتوان به کار خود ادامه داد. بهترین کار دسته بندی کلمات کلیدی است که معمولا با استفاده از اکسل انجام میشود.
هنگام استفاده از اکسل میتوان کلمات کلیدی جمع آوری شده را بر اساس معیارهایی مانند میزان جستجوی کلمه، میزان محبوبیت کلمه و … طبقه بندی کرد. با این روش شما خواهید توانست کلمات مهم تر را شناسایی کنید و آن ها را در اولویت قرار دهید.

 

10. مفرد یا جمع بودن کلمات کلیدی

مفرد و یا جمع بودن کلمه نیز اهمیت دارد، هرچند ساده به نظر می آید اما مهم است.
به عنوان مثال ممکن است “تفکر اشتباه” در ماه ۳۰۰۰۰ بار جستجو شود اما “تفکرات اشتباه” ۱۰۰۰۰بار.

 

11. استفاده از کلمات کلیدی با توجه به موقعیت

اگر صاحب فروشگاه هستید میتوانید با استفاده از اضافه کردن شهر و منطقه خود به کلمات کلیدی، در گوگل رتبه کسب کنید.
با این کار موقعیت مکانی شما در گوگل مپ ثبت میشود و مخاطبان ترغیب میشوند که به صورت آفلاین یا آنلاین از شما خرید کنند.

 

12. کلمات کلیدی مربوط به بازاریابی محتوا

میتوان با استفاده از کلمات کلیدی و توضیح در مورد بعضی مسائل مربوط به محصول خودمان، باعث گرفتن رتبه و افزایش مشتری شد.
به عنوان مثال اگر قصد فروش محصولی مانند رینگ لایت را داشته باشیم میتوانیم از کلمات کلیدی ای مانند “داشتن نور ملایم ” ، “فیلمبرداری با کیفیت” و… استفاده  و شروع به ارائه راه حل به مخاطب کنیم و در نهایت پیشنهاد خرید رینگ لایت را آن هم از فروشگاه خودمان به مخاطب دهیم!

کلام اخر…

موارد بالا نکات مهمی در حوزه کلمات کلیدی هستند که استفاده از هر کدام از آن ها کمک زیادی به شما خواهد کرد؛ فقط  باید از کنار آن ها ساده عبور نکنید و همه ی آن هارا به دقت انجام دهید.

5/5 - (2 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *