کلمات کلیدی در سئو

 

همان طور که در مقاله ی سئو چیست؟ ، با سئو و انواع آن آشنا شدید؛ حال نوبت به آن رسیده، تا کلمات کلیدی و ارتباط آن با سئو را به طور کامل  برای شما شرح دهیم. شناخت کلمات کلیدی، نحوه استفاده و رعایت کردن آن تاثیر بسیار زیادی در سئو سایت شما می تواند داشته باشد. اگر سئو و بهینه سازی سایت برای شما خیلی مهم است از تاثیر کلمات و عبارات کلیدی غافل نشوید. پس تا آخر مقاله با ما همراه باشید.

اهمیت استفاده از کلمات کلیدی در سئو

شما با شناختن کلمات کلیدی، در جهت پاسخ به نیاز مخاطبان و این که آنان چه کلماتی را بیشتر سرچ می کنند پیش می روید. می توانید از این راه اهداف آن ها را پیدا کنید و استراتژی بازاریابی موتور های جستجو را به درستی برنامه ریزی کنید. پیدا کردن و استفاده از کلمات کلیدی، جذب ترافیک و بازدید بالایی را برای وبسایت شما به همراه دارد.

کلمات کلیدی به چند دسته تقسیم می شوند؟

کلمات کلیدی به دو دسته کلی تقسیم می شوند که در ادامه مطلب به آن ها می پردازیم:

1.کلمات کلیدی User intent

نشان دهنده ی اهداف مخاطبان از سرچ آن مطلب، در گوگل است که هر کس با توجه به نیاز و اهدافی که دارد،به دنبال پاسخش می گردد.

این دسته از کلمات کلیدی در 3 گروه اصلی اطلاعات قرار می گیرند:

 • کلمات کلیدی اطلاعاتیاین نوع کلمات کلیدی اطلاعات خاصی را که مد نظر کاربران است مورد هدف قرار می دهد . بحث مالی و کسب درآمد در آن به طور مستقیم مطرح نیست و بیشتر جنبه آموزشی و افزایش اطلاعات دارند.مانند تمام سوالاتی که هر روزه تعداد زیادی از کاربران در گوگل سرچ می کنند. سوالاتی از قبیل ،کشور ایران چند استان دارد؟سریلانکا در کدام قاره وجود دارد؟و...
 • کلمات کلیدی معاملاتی از کلمات کلیدی معاملاتی، بیشتر مخاطبانی استفاده می کنند که قصد خرید یک محصول و یا استفاده از خدمات سایتی را دارند، مانند خرید تبلت، دانلود کتاب و .....همچنین مخاطبانی که قصد خرید دارند ولی در حال حاضر تمایل به خرید ندارند و فقط به دنبال کسب اطلاعات و قیمت کالا هستند هم از این کلمات کلیدی برای جستجو استفاده می کنند.
 • کلمات کلیدی Navigational کاربران اصولا برای رسیدن به یک وب سایت خاص از این نوع کلمات کلیدی استفاده می کنند. زمانی که کاربر، سایت خاصی مد نظرش باشد اما دامنه آن را نداند از این نوع کلمات کلیدی استفاده می کند.

2.کلمات کلیدی search volume

 • کلمات کلیدی اصلی این دسته از کلمات کلیدی، کلی هستند و ازکلمات و عبارات اصلی و کوتاهی تشکیل شده اند. رتبه گرفتن از این کلمات بسیار سخت است زیرا حجم عظیمی از جستجوهای مخاطبان بر روی این دسته از کلمات است. برای گرفتن سئو، روی این کلمات به طور ویژه و حرفه ای باید کار کنید. ایراد دیگری که به این نوع از کلمات کلیدی وارد است، این است که اهداف مخاطبان در آن مشخص نیست.
 • کلمات کلیدی middle tailاین کلمات، اهداف مشخص تری نسبت به کلمات کلیدی اصلی برای شما دارند ولی باز هم به صورت کلی و گنگ هستند. مثلا زمانی که، بهترین هتل ،بهترین رستوران و ... را جستجو می کنید، نشان دهنده این است که به دنبال هتل هستید اما گزینه هایی را مدنظر قرار می دهید که طبق پیشنهاد ها و راهنمایی های گوگل است، که برای تصمیم گیری بهتر نمایش داده می شود.
 • کلمات کلیدی طولانیاستفاده از این کلمات کلیدی، می تواند حدود هفتاد درصد ترافیک برای شما جذب کند؛ گرفتن سئو برای این دسته از کلمات کلیدی، نسبت به انواع دیگر آن ساده تر است؛ زیرا رقابت در این دسته از کلمات کلیدی بسیار کم تر می باشد. این نوع از کلمات کلیدی از سه الی چهار کلمه تشکیل شده اند که یک موضوع مشخص را دنبال می کنند. مانند دانلود یک اپلیکیشن خاص،دانلود یک کتاب خاص و...

هفت گروه از کلمات کلیدی برای بازاریابان محتوا

 

یک بازاریاب محتوای ماهر، می تواند عبارات جستجوشده توسط  کاربران را در مسیر درست هدایت کند؛ و با آشنایی با انواع کلمات کلیدی (که در موارد قبل مطالعه کردید) می تواند بر ذهن کاربران تسلط داشته باشد و محتوای بهینه تری را برای آن ها تولید کند.

1.محتوای هدف محور تولید کنید

بسیاری از وبسایت ها به دنبال کسب ترافیک بالا نیستند؛ بلکه به دنبال هدف مخاطب و به دست آوردن نرخ تبدیل بیشتری هستند، پس از آن دسته از کلمات کلیدی استفاده می کنند که هدف مخاطب باشند.

اهدافی که تولید محتوا را دنبال می کنند، اغلب از موارد زیر پیروی می کنند:

 • افزایش ترافیک و بازدید بالا
 • فروش محصولات
 • اطلاعات و آموزش برای مخاطبان

برای هر کدام از اهداف بالا، با توجه به حیطه کاری خود، باید دنبال کلمات کلیدی متفاوتی باشید .

2.سعی کنید ذهن مخاطب را بخوانید

استفاده از کلمات کلیدی خاص که حدس می زنید مخاطب، آن ها را در گوگل جستجو می کند نقش بسیار مهمی در گرفتن رتبه، در صفحات موتور های جستجو دارد.

 • با استفاده کردن ازکلماتی، که تکمیل کننده گوگل به ما نشان می دهد متوجه سرچ های کاربران می شوید و خواهید دانست که مخاطبان چه چیزهایی را دنبال می کنند.
 • استفاده از بخش جستجو های مرتبط، که گوگل به شما نشان می دهد موثر است.
 • استفاده از ابزار گوگل به نام کی ورد پلنر (Keyword Planner) که تمام اطلاعات لازم در مورد تکرار هر کلمه، در یک بازه زمانی مشخص در گوکل را به شما می دهد. با کمک این ابزار، متوجه می شوید که با استفاده از کدام کلمات کلیدی می توانید از گوگل رتبه بگیرید.
 • استفاده از وب سایت گوکل ترندز(Google Trends) که سرچ و تکرر کلمات را در گوگل به صورت نمودار بندی برای شما به نمایش می گذارد .این روش یکی از بهترین روش هاست که می توانید استفاده کنید.

با استفاده از مطالبی که در بالا ذکر شد می توانید حدس بزنید مخاطب احتمال سرچ چه کلماتی را در گوگل دارد.

3.استفاده از تمام کلمات کلیدی

سعی کنید همه ی کلمات کلیدی، که در گوگل پیدا کرده اید را در محتوای خود به کار ببرید تا بتوانید روی تمامی آن ها رتبه بگیرید به طوری که مخاطب، هر کلمه مشابهی را در گوگل جستجو کند، وبسایت شما بالا بیاید که اگر نتوانستید روی کلمه ی خاصی رتبه بگیرید بتوانید از کلمات مشابه آن بالا بیایید.

4.استفاده از مطالب طولانی

با توجه به الگوریتم های گوگل، محتوای طولانی باعث افزایش رتبه شما می شود؛ به عبارت دیگر می‌ توان گفت که  گوگل، محتوا های طولانی را دوست دارد ، ولی از طرفی محتوای طولانی حوصله ی مخاطب را سر می ‌برد . راهکاری که برای این دوگانگی پیشنهاد می‌ شود ، استفاده از تصاویر و زیر عنوان های ارزشمند است که باعث علاقه کاربران می شود وحمایت گوگل را نیز در بر خواهد داشت . همچنین شما می توانید محتوای کوتاهی تولید کنید که به صورت موضوع های مرتبط به هم هستند و آن ها را در یک صفحه سایتتان قرار دهید دراین صورت گوگل گمان می کند که محتوای شما طولانی است در حالی که مخاطب هم خسته نمی شود و با اشتیاق زیاد تیترهای متفاوت سایت شما را می خواند.

5.برای کلمات کلیدی بک لینک درست کنیم

برای کلمات کلیدی تا جایی که می توانید بک لینک درست کنید و از آن در سایت های خارجی استفاده کنید که مخاطبان با استفاده از آن با وبسایت شما آشنا شوند.همچنین استفاده از لینک های داخلی، برای کلمات کلیدی تاثیر بسیار زیادی در رتبه بندی وبسایت شما دارد.

برای درک بهتر موضوع لینک سازی، و آشنایی با انواع آن، پیشنهاد می کنیم مقاله لینک سازی را مطالعه کنید.

6.ارتباط موضوع با کلمات کلیدی

استفاده کردن از کلمات کلیدی که به موضوع سایت مرتبط هستند بسیار اهمیت دارد.هرگز از کلمات کلیدی نامرتبط با موضوع، استفاده نکنید؛ زیرا احتمال کسب رتبه بر روی کلمات کلیدی زیاد است و اگر مرتبط با موضوع نباشد، کار بیهوده‌ ای انجام داده اید.

7.استفاده از کلمات کلیدی کم رقابت

زمانی که شما از کلمات کلیدی پر رقابت برای کسب جایگاه بهتر در گوگل استفاده می کنید باید زمان زیادی را صرف  این کار کنید تا سایتتان بالا بیاید زیرا گوگل برای رتبه بندی، نزدیک به صد فاکتور را بررسی می کند که به کیفیت مطالب ، اعتبار دامنه و طول عمر می توان اشاره کرد. اگر در تولید مطالب با کیفیت از رقبای خود برتر باشید اما در سایر مسائل و فاکتورها، ضعیف عمل کنید، نمی توانید جایگاه برتر را کسب کنید؛ حتی اگر با تلاش زیاد موفق شوید این جایگاه را بدست آورید، حفظ جایگاهتان بسیار دشوار است و رقبای شما بیکار نمی مانند و سعی می کنند جایگاه قبلی خود را برگردانند.

 کلام آخر

با توجه به مطالبی که در این مقاله ذکر شد، متوجه این موضوع شدید که شناختن کلمات کلیدی و استفاده کردن از آن ها تا چه حد می‌ تواند در رتبه گرفتن و حتی سئو سایت شما موثر باشد. فقط دقت کنید از تمامی مطالب بالا استفاده کنید تا علاوه بر جا نماندن از رقبا، بتوانید از آن ها پیشی هم بگیرید. در مطالب بعدی با ما همراه باشید ، بسیاری از سوالات شمارا پاسخ خواهیم داد.