هدف کاربر از جست و جو چیست؟

 

وقتی هدف کاربر از جست و جو را فهمیدید، دیگر میدانید باید تلاش های سئو خود را به چه جهتی ببرید.
به این معنا که سایت خود را به گونه ای بهینه سازی و تولید محتوا کنید که با مخاطب هدف شما مطابقت داشته باشد.
اولین قدم در سئوی سایت این است که پاسخ این سؤال که ” هدف کاربر از جست و جو چیست؟” را به خود بدهید! بعد از پاسخ به این سؤال میفهمید که باید تلاش های خود را کجا متمرکز کنید یا به عبارت دیگر بر اساس آن تدوین استراتژی سئو را انجام دهیم.
گوگل از طریق یک نوع هوش مصنوعی و الگوریتم خود سعی میکند نتایجی را به جست و جو کننده ارائه دهد که باکیفیت باشد و همچنین به هدف کاربر ارتباط زیادی داشته باشد.
هنگامی که کاربر یک پرسش را در گوگل جست و جو میکند همان الگوریتم بنا بر جست و جو های قبلی، موقعیت مکانی و به طور کلی همه ی اطلاعاتی که شخصی سازی شده نتیجه را به جست و جو کننده ارائه میدهد.
پس علاوه بر بهینه سازی کلمات کلیدی باید هدف کاربران را هم پیش بینی کرد.
به طور کلی کاربران چهار نوع جست و جو دارند:
کسب اطلاعات – یافتن یک سایت – هدف معامله – هدف تحقیق و بررسی

هدف کاربر از جستجو چیست؟

۱. کسب اطلاعات

گاهی افراد برای به دست آوردن اطلاعات به گوگل مراجعه میکنند.

مثلا چگونگی استفاده از فلان دستگاه، طرز تهیه فلان غذا، پیش بینی آب و هوای یک منطقه و… .

به طور کلی میتوان هر پرسشی را در گوگل جست و جو کرد و به پاسخ آن رسید.

کسب اطلاعات

۲. یافتن یک سایت

از طریق گوگل میتوان سایت مورد نظر را پیدا کرد.
به عنوان مثال اگر به دنبال سایت دیجیکالا باشید لازم نیست که حتما آدرس دقیق سایت را در نوار جستجو تایپ کنید بلکه به راحتی با تایپ “دیجیکالا” موتورهای جست و جوی گوگل آن را به شما نشان میدهد.
این ویژگی بیشتر در تلفن های همراه رایج است!
فرض کنید شما چند روز قبل مقاله ای را در گوگل خوانده اید و میخواهید دوباره آن را بخوانید اما فراموش کرده اید از کدام سایت آن را مطالعه کرده بودید و در این صورت اگر شما عنوان مقاله را در نوار جست و جو تایپ کنید آن را پیدا خواهید کرد، حتی اگر عنوان مقاله را هم به یاد نمی آورید با تایپ کلمات کلیدی به احتمال زیاد برایتان ظاهر میشود!

 

 

۳. هدف معامله

هر روز کاربران زیادی برای خرید، از موتورهای جست و جو استفاده میکنند.
استفاده از اینترنت برای خرید در جهان امروز بسیار رایج شده چرا که با نشستن در خانه میتوانند اطلاعات لازم را از محصول مورد نظر به دست آورند و با سفارش  به راحتی آن را بخرند.

 

 

۴. هدف تحقیق و بررسی

بسیاری افراد قبل از خرید هرچیزی مانند یک محصول، یافتن یک مقصد خوب برای مسافرت، بلیط سینما و … ابتدا در مورد آن تحقیق  سپس اقدام میکنند.
این گونه افراد علاقه دارند تا قبل از خرید محصول و یا هر چیزی دیگری آن را مقایسه کنند. گوگل این نوع هدف جست و جو را تشخیص میدهد و سایت هایی را بالا می آورد که در حال مقایسه ی محصولات هستند!
این کار باعث صرفه جویی در وقت و هزینه میشود.
در تحقیق تجاری هیچ معامله ای وجود ندارد اما اگر در آینده قصد خرید داشته باشید و الان در حال تحقیق باشید، این تحقیق یک تحقیق تجاری است.
به طور کلی این نوع هدف توسط سایت هایی مورد استفاده قرار میگیرد که در زمینه محتوای تحقیق جست وجوگر تخصص دارند.

 

 

چرا “هدف جستجو” در سئو مهم است؟

اصلی ترین هدف گوگل به دست آوردن رضایت کاربر است به همین دلیل از الگوریتم هایی استفاده میکند که در کوتاه ترین زمان ممکن نزدیک ترین نتیجه را به کاربر نشان دهد!
از سوی دیگر سایت ها به دنبال بهینه سازی بر اساس الگوریتم های گوگل هستند. برای تولید کنندگان محتوا رتبه سایت مهم است پس باید همیشه “هدف جست و جو” را در نظر بگیرند.

 

اقداماتی که برای یک سئو خوب و “هدف سرچ “لازم است:

 

۱. بهینه سازی نوع محتوا

بهتر است همیشه خود را به جای مخاطب قرار دهیم تا دقیقا نوع محتوای خود را انتخاب کنیم و بدانیم مخاطب هدف ما از چه عباراتی برای رسیدن به هدف سرچ خود استفاده میکنند.

 

۲. بررسی و مقایسه در صفحه نمایش نتایج موتور جست و جوگر

گوگل از راه های مختلفی برای رتبه بندی سایت ها استفاده میکند که همیشه ثابت نیستند و مدام در حال تغییر است، این به این معناست که بودن در چند سایت اول موتور جست و جوگر به معنای همیشگی بودن آن نیست!
پس ضروری است که به صورت دوره ای صفحه نمایش نتایج موتور جست و جوگر را بررسی و مقایسه کرد تا بتوان خود را با آن تطبیق داد.

 

۳. تحلیل سایت های رقبا که رتبه بهتری دارند

با تحلیل سایت هایی که رتبه بهتری دارند میتوان نیاز کاربران را شناسایی کرد و محتوای مناسب تری تولید کرد؛ همچنین میتوانید کلمات کلیدی دیگری نیز پیدا کنید که بسیار کارآمد هم باشند.

 

کلام آخر:

 

حال که این مقاله را مطالعه کردید باید فهمیده باشید که شناسایی هدف جست و جوی کاربر چه قدر مهم است و شناسایی نیاز مخاطب اولین قدم است. به طور کلی نیاز کاربران است که سایت شما را رتبه بندی میکند.

هر چند این مطالب به سئوی سایت شما کمک زیادی میکند اما باید به این نکته توجه کرد که الگوریتم های گوگل پویا و در حال تغییر است، و شما نیزباید پا به پای آن پویا باشید.

5/5 - (2 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *