نقشه ذهنی (mind map) چیست؟ و چه ارتباطی با سئو دارد؟

نقشه ذهنی ( mind map ) چیست؟

برای تولید محتوای جذاب تنها نوشتن متن کافی نیست. ما با نوشتن متن به هدف و ایده خاص خود میرسیم. پس باید متن ما هدفمند باشد. متنی هدفمند است که با کیفیت و متناسب با هدف خاصی تولید شده باشد. اگر متن نوشته شده مرتبط و جذاب نباشد، مخاطب وقت خود را هدر نمی دهد و حتی دقیقه ای محتوای شما را نمی خواند. برای مدیریت فرآیند انتشار مطالب و محتواها، داشتن یک نقشه‌ی ذهنی برای محتوا و یا یادداشت برداری صحیح، بسیار مفید است. اینجاست که نقش نقشه ذهنی (mind map) آشکار می شود. در این پست آموزشی قصد داریم شما را با نکات و مسائل مرتبط با نقشه ذهنی آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

 

چه طور mind mapping به متخصصان سئو کمک میکند؟

عناصر زیادی وجود دارند که بهینه سازی موتورهای جستجو را تشکیل می دهند. و همه این ها به خوبی در پشت صحنه پنهان می شوند. کاربران وب چیزی را در گوگل جستجو می کنند و در عرض چند ثانیه، وب سایتی را پیدا می کنند که دقیقاًپاسخ مورد نظرشان را ارائه می دهد. ماه ها برنامه ریزی، استراتژی، اجرا و نظارت که منجر به تولید آن نتایج جستجوی مرتبط و دلخواه شما میشود؛ و به نوبه خود باعث سود بردن کسب و کار پشت وب سایت مورد نظر می شود، به راحتی نادیده گرفته می شوند. برای همه ما که در سئو کار می کنیم، این می تواند بسیار خسته کننده باشد، زیرا می دانیم که امروزه اجرای کمپین های سئو موفق چقدرسخت است. اما چگونه برای انجام کار سئوی خود، به طور موثر برنامه ریزی میکنید؟ چه طور کار سئو انجام میدهید؟   و چه طور نتایج کار خود را تجزیه و تحلیل میکنید؟ برای بسیاری، آنها به نوت بوک ها، یادداشت های چسبنده، یادآوری ها و فهرست کارهایی که باید انجام شوند تکیه می کنند، اما همه این ها می توانند نسبتاً دست و پا گیر باشند. چنین رویکردی همچنین می تواند بهره وری و خلاقیت را که دو جنبه فوق العاده مهم  ار یک کمپین عالی سئو هستند را سرکوب کند. به همین دلیل است که می خواهم یک راز کوچک را به شما بگویم: mind mapping.

 

نقشه ذهنی (mind map) 

در این قسمت به بررسی مفهوم نقشه ذهنی می پردازیم. مغز ما پر از ایده های عالی است، اما یافتن آنها می تواند بسیار دشوار باشد و برخی از بهترین ایده ها اغلب برای همیشه ازدست می روند. Mind mapping  فرآیندی مبتکرانه است که ما را مجبور می کند افکار خود را حفظ و تجسم کنیم. این به معنای کشیدن تصاویر زیبا نیست؛ بیشتر ترسیم یک نقشه فیزیکی از آنچه که در داخل سر ما می گذرد، است. نقشه های ذهنی (mind maps) بسته به سبکی که استفاده می شود، گاهی اوقات کمی متفاوت به نظر می رسند، اما همه آنها از یک اصل پیروی می کنند. با موضوع یا موضوع اصلی در مرکز صفحه شروع کنید، دور آن حلقه بزنید و با گره های اضافی که ایده اولیه را گسترش می دهند به سمت بیرون گسترش دهید. از کد گذاری رنگی هوشمندانه استفاده می شود، وبه آنچه که قبلاً تصویر چشم پرنده ای از یک پروژه بزرگ است که عملاً هر کسی می تواند آن را هضم کند، اضافه می کند. حالا برای آشنایی بیشتر با mind mapping از شما دعوت میکنیم کلیپ زیر را مشاهده کنید.

نقشه ذهنی چﭼﮕﻮﻧﻪ ﯾﮏ ﻧﻘﺸﻪ ذﻫﻨﯽ ﺑﺴﺎزﯾﻢ؟یست؟

نقشه ذهنی چگونه می تواند برای سئو مفید باشد؟

ممکن است از خودتان پرسیده باشید که نقشه ذهنی چگونه می تواند برای سئو مفید باشد، و یا اصلا سئو چه ارتباطی با نقشه ذهنی دارد. به این فکر کنید که معمولاً چگونه یک پروژه سئو را برنامه ریزی می کنید. این همان دسته از دفترچه ها، خط نوشته ها و فهرست های بی پایان کار است، اینطور نیست؟ …… نقشه ذهنی می تواند روشی بسیار مرتب تر برای برنامه ریزی سئو برای مشتری باشد و شما را قادر می سازد به چیزی اشاره کنید که فوراً منطقی و درست است. در ادامه قصد داریم به برخی از راه هایی که می توان از نقشه های ذهنی برای سئو استفاده کرد، نگاهی بیندازیم.

نقشه ذهنی چگونه می تواند برای سئو مفید باشد؟

تحقیق کلمات کلیدی

توانایی تجسم تحقیق کلمه کلیدی فوق العاده مفید است. نقشه های ذهنی به شما کمک می کنند تا این کار را انجام دهید وایده پردازی کلید واژه ها را انجام دهید. شما به سادگی با کلمه کلیدی اصلی در وسط صفحه شروع کنید و پیش بروید. برای مثال، اگر بخواهیم درباره کلمه “نقشه های ذهنی” تحقیق کنیم، دور آن را به عنوان موضوع اصلی خود در نقشه ذهنی دایره میکشیم. اولین شاخه گره ها ممکن است کاربردهای مختلف نقشه های ذهنی باشد، یعنی “نقشه های ذهنی برای سئو” یا “نقشه های ذهنی برای مطالعه”. از آنجا، می توانیم شروع به تعریف کلمات کلیدی دم دراز خود کنیم، که ممکن است عباراتی مانند “نحوه استفاده ازنقشه های ذهنی برای سئو” و “نقشه های ذهنی برای بهبود حافظه” باشد. این استراتژی را برای تحقیق کلمات کلیدی دنبال کنید و در نهایت به نقشه ذهنی خواهید رسید که چیزی شبیه به این خواهد بود:

تحقیق کلمات کلیدی

سپس ایده ها می توانند به معنای واقعی کلمه بر روی نقشه ذهنی ریخته شوند و با تقسیم فرآیند به بخش های خاص، بعید است که به دنبال کلمات کلیدی باشید – آنها باید به طور طبیعی بیایند. البته، این فرآیند جایگزین گردش کار تحقیق کلمه کلیدی فعلی شما نخواهد شد، همچنان باید تمام تکالیف مربوط به سختی کلمه کلیدی، ارتباط و حجم جستجوی ماهانه را انجام دهید. با این حال، نقشه های ذهنی می توانند به طوفان فکری اولیه ایده های کلید واژه کمک کنند.

طوفان فکری ایده های محتوا(brainstorming)

طوفان فکری ایده های محتوا یا brainstorming ارائه ایده های محتوا را آسان می کند. حتی نوشتن یک پست وبلاگ در هفته نیز می تواند دشوار باشد، اگر ایده پردازی اولیه خوبی وجود نداشته باشد. اینجاست که نقشه های ذهنی، دوباره، فوق العاده مفید هستند. با طوفان فکری ایده های محتوایی بر روی نقشه ذهنی، برای همیشه موضوعات را انتخاب کرده و راهی آسان و مفید برای طوفان فکری قطعات آینده خواهید داشت. نام وب سایت خود را در مرکز صفحه قرار دهید و گره هایی را از آن گسترش دهید که موضوعات مختلف وبلاگی را که میخواهید پوشش دهید را فهرست می کنید. برای هر موضوع، ایده های پست طوفان فکری را یادداشت کنید. شما باید به چیزی برسید که شبیه این است:

طوفان فکری ایده های محتوا (brainstorming)

از نقشه های ذهنی به عنوان تصویر در محتوای خود استفاده کنید. پستی که می خوانید دقیقاً همان کاری را انجام می دهد که ما می خواهیم پیشنهاد دهیم  یعنی از نقشه های ذهنی در خود محتوا استفاده می کنید تا راهنماهای بصری و چیزی جالب تر از صفحه ای پر از کلمات ارائه دهید. محتوای بصری واقعاً در وب “جذاب و گیرا” است، به این معنی که مردم بیشتر با چیزهایی که برای مشتری خود تولید میکنید درگیر می شوند و در نتیجه زمان بیشتری را صرف تماشای آن می کنند. این به معنای تعامل بهتر و امید آن است که سرنخ های بیشتری داشته باشد. همانطور که در این پست نشان دادیم، می توانید از نقشه های ذهنی برای همه اهداف استفاده کنید، بنابراین اگر می خواهید چیزی را که نسبتاً کسل کننده یا پیچیده است در یک پست وبلاگ توضیح دهید، از نقشه ذهنی برای تجسم آنچه که در مورد آن مینویسید، استفاده کنید.

 

در جلسات با مشتری و تیم خود بهتر یادداشت بردارید.

شما می توانید از تقشه ذهنی استفاده کنید و در جلسات با مشتری و تیم خود بهتر یادداشت کنید. جلسات بخش بزرگی از سئو هستند و نقش حیاتی دارند. متأسفانه، خیلی وقتها مطالب مهمی را فراموش میکنیم ویادداشت نمیکنیم، چون که نمیتوانیم همزمان همه مطالب را یادداشت کنیم و متوجه بشویم. اگر تا به حال به یادداشت های خود درزمانی که به آنها نیاز داشته اید، مراجعه کرده اید؛ ولی متوجه چیزی نشده اید، نقشه ذهنی می تواند پاسخگو و راهگشا باشد. در سئو به دو صورت   می توان از آنها در جلسات استفاده کرد.

اولا، آنها روشی عالی برای نشان دادن کاری که می خواهید انجام دهید یا انجام داده اید و یا ارائه گزارش به مشتری هستند. مثال نقشه ذهنی تحقیق کلمه کلیدی ما را در بالا در نظر بگیرید – برای نشان دادن به مشتری  بهتر از یک صفحه گسترده خسته کننده یا ارائه پاورپوینت است. دومین کاربرد نقشه های ذهنی در جلسات سئو برای یادداشت برداری است. با موضوع جلسه در وسط شروع کنید و گرههایی را برای موضوعات اضافه کنید. از هر موضوع، هر بحث مرتبطی را که اتفاق می افتد یادداشت کنید و هر قولی را که داده اید به عنوان “کارها”ثبت کنید. به همین راحتی! همچنین می توانید گره هایی را برای شرکت کنندگان اضافه کنید و هر زمان که چیزی را که برای شما مهم است می گویند، درمقابل آنها یادداشت برداری کنید. مراجعه به یادداشت های خود در آینده در نهایت مثمر ثمر خواهد بود! در اینجا یک جلسه نقشه برداری ذهنی ممکن است به نظر برسد:

در جلسات با مشتری و تیم خود بهتر یادداشت بردارید.

نقشه های ذهنی را در گزارش های مشتری قرار دهید.

میتوانید نقشه های ذهنی را در گزارش های مشتری قرار دهید. بخش گزارش یک کمپین سئو، جایی است که می توانید دقیقاً نشان دهید که کار سخت شما چگونه نتیجه می دهد. می توانید افزایش بازدیدکنندگان، کاهش نرخ پرش، زمان های بالای صفحه و اینکه دقیقاً کدام قسمت از محتوا محبوب است را نشان دهید. و می توانید از نقشه ذهنی برای نشان دادن دستاوردهای خود استفاده کنید. در اینجا نحوه عنوان گزارش نقطه شروع واضح است، اما از آنجا، می توانید گره هایی برای آمارهای کلیدی، محبوب ترین محتوا (و محتوایی که کار نمی کند) وجزئیات عملکرد کلمه کلیدی را ایجاد کنید. تصور کنید به جای یک PDF پر از اعداد، جداول و آمار، این را به مشتری خود نشان دهید:

نقشه های ذهنی را در گزارش های مشتری قرار دهید.

برای یک وب سایت برنامه ریزی کنید.

با نقشه ذهنی میتوانید برای یک وب سایت برنامه ریزی کنید. درست مانند سئو، وب سایت ها شامل تعداد زیادی از بخش های تشکیل دهنده متفاوت هستند و اغلب افراد زیادی را درگیر می کنند. شما طراحان، افراد سئو، نویسندگان محتوا و البته سهامداران در کسب و کار را دارید. همه باید نظر خود را بیان کنند، نظرات خود را ارائه دهند و اطمینان حاصل کنند که هیچ ایده بزرگی فراموش نمی شود. اینجاست که سود مشارکتی نقشه ذهنی آشکار می شود. به جای طوفان فکری ایده ها برای وب سایت به عنوان یک لیست بزرگ روی تخته سفید، نقشه ذهنی بسیار مفهومی  تر و الهام بخش تر است. نام وب سایت را در مرکز صفحه حلقه کنید و برای هر صفحه گره ایجاد کنید. از این گره های صفحه، گره های فرزند بیشتری ایجاد کنید که عناصر صفحه را به تفصیل بیان می کنند. حتی می توانید گره هایی اضافه کنید که نشان می دهد چه کسی مسئول هر منطقه و هر اقدام برجسته است. گره ها نیز می توانند برای عناصر پروژه ایجاد شوند. به عنوان مثال، ممکن است شما یک برچسب با عنوان “طراحی” داشته باشید که در مقابل آن می توانید ظاهر و احساس خود وب سایت را مورد بررسی قرار دهید. پس از اتمام، یک وب سایت برنامه ریزی شده بر روی نقشه ذهنی، چیزی شبیه به مثال زیر خواهد بود:

برای یک وب سایت برنامه ریزی کنید.

ابزارهای نقشه برداری ذهنی

در اینجا قصد داریم به معرفی ابزارهای نقشه برداری ذهنی بپردازیم. امیدواریم که شما را با چشم انداز استفاده از نقشه ذهنی برای پروژه های سئو خود تا حدودی آشنا کرده باشیم، اما دقیقاً چگونه این کار را انجام دهید؟ خبر خوب این است که بسیاری از ابزارهای آسان و قابل دسترس برای انجام این کار وجود دارد. در اینجا برخی از آنها رامعرفی میکنیم:

 

 1. نقشه ذهنی رایگان

اگر به دنبال راهی هستید که با نرم افزار نقشه برداری ذهنی فوراً کرک کنید، چند گزینه بهتر از این وجود دارد. وبسایتهای مختلفی وجود دارند که میتوانید از آنها بازدید کنید و بلافاصله وارد نرم افزار فوق العاده ای می شوید که به شما امکان می دهد فوراً شروع به ایجاد نقشه های ذهنی کنید.

 

 1. Simple mind یا ذهن ساده

یک گزینه عالی و زیبا برای نقشه برداری ذهنی مبتنی بر نرم افزار که تقریباً روی هر پلتفرمی کار می کند.

 

 1. Mind node یا گره ذهن

این مورد برای کاربران IOS کاربردی است. دستیابی به آن بسیار آسان است و اگر با صفحات یا اعداد آشنا هستید، از همان زیبایی طراحی پیروی می کنید، بنابراین فورا قابل تشخیص است.

 

 1. قلم و کاغذ

گاهی اوقات، ساده ترین چیزها به بهترین شکل ممکن جواب گو هستند و در مورد توانایی جمع آوری سریع یک نقشه ذهنی، بحث در برابر قلم و کاغذ خوب، قدیمی، و دشوار است. این روش در جلسات بهترین کارآیی را دارد و در صورت لزوم همیشه میتوان آن را برای نگهداری ایمن دیجیتالی به یکی از موارد فوق منتقل کرد.

ابزارها و نرم افزارهای نقشه ذهنی یا mind map

نرم افزارهایی که میتوان با استفاده از آن ها نقشه ذهنی را ترسیم کرد

نرم افزارها و ابزار زیادی هستند که شما میتوانید با استفاده از آن ها نقشه ذهنی را ترسیم کنید. ﻧﺮم اﻓﺰار Mind Mapping ﯾﮏ راه ﺣﻞ ﻫﻤﻪ ﮐﺎره اﺳﺖ ﮐﻪ ﺑﻪ ﺷﻤﺎ ﮐﻤﮏ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ وﻇﺎﯾﻒ ﺧﻮد را در ﯾﮏ راﺳﺘﺎ ﻧﮕﻪ دارﯾﺪ واﺛﺮﺑﺨﺸﯽ و ﺑﻬﺮه وری ﮐﺎرﻫﺎی ﺧﻮد را در زﻣﺎن واﻗﻌﯽ اﻓﺰاﯾﺶ دﻫﯿﺪ. اﯾﻦ ﺑﻪ ﺷﻤﺎ در ﺣﻔﻆ ﻧﻘﺎط ﺿﺮوری و ﺗﻄﺒﯿﻖ آن ﻧﻘﺎط ﺑﺮای ﺣﺮﮐﺖ ﺑﻪ ﺟﻠﻮ ﮐﻤﮏ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ.  می ﺗﻮاﻧﯿﺪ از ﻧﻘﺸﻪﻫﺎی ذﻫﻨﯽ اﺳﺘﻔﺎده ﮐﻨﯿﺪ ﺗﺎ ﻇﺎﻫﺮی ﺧﻼﻗﺎﻧﻪ ﺑﻪ اﻧﺪﯾﺸﻪ ﻫﺎی ﺧﻮد ﺑﺪﻫﯿﺪ. ﻋﻼوه ﺑﺮ اﯾﻦ، ﺑﺎ اﺳﺘﻔﺎده از اﯾﻦ ﻧﺮم اﻓﺰارﻫﺎی ﺟﺬاب ﻧﻘﺸﻪ ذﻫﻨﯽ، ﻣﯽ ﺗﻮاﻧﯿﺪ اﻫﺪاف ﭘﺮوژه ﺧﻮد را ﺑﻪ ﮔﺮوه ﻫﺎی ﮐﻮﭼﮑﯽ ﺑﻪ روﺷﯽ ﺧﻼﻗﺎﻧﻪ ﺗﻘﺴﯿﻢ ﺑﻨﺪی ﮐﻨﯿﺪ. ﺑﺎ اﯾﻦ ﺣﺎل، اﺑﺰارﻫﺎی ﻧﻘﺸﻪ ﺑﺮداری ذﻫﻦ ﺑﺴﯿﺎری وﺟﻮد دارد ﮐﻪ در در دﺳﺘﺮس شما ﻫﺴﺘﻨﺪ. ما در این قسمت چند نمونه از این نرم افزارهایی را که میتوانید با استفاده از آن ها نقشه ذهنی را پیاده سازی کنید مثال میزنیم:

 • X mind
 • Mind manager
 • I mind manager
 • Mind mapper
 • Mind Meister
 • Ayoa
 • Click up
 • Microsoft Visio
 • Mind genius
 • Miro
 • Smart draw
 • Lucid chart
 • Coggle

 

ﭼﮕﻮﻧﻪ ﯾﮏ ﻧﻘﺸﻪ ذﻫﻨﯽ ﺑﺴﺎزﯾﻢ؟

ﻧﻘﺸﻪ ذﻫﻨﯽ ﺗﺼﻮﯾﺮی ﺑﺼﺮی از اﯾﺪه ﻫﺎی ﺧﻼﻗﺎﻧﻪ ﺟﺪﯾﺪی اﺳﺖ ﮐﻪ ﺷﻤﺎ در ﻗﺎﻟﺐ ﯾﮏ وب اﯾﺠﺎد ﻣﯽ ﮐﻨﯿﺪ. آی ﺗﯽ ﺑﻪ اﺟﺮای ﻃﺮح ﮐﻤﮏ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ و ﻧﺘﺎﯾﺞ ﻓﻮق اﻟﻌﺎده ای ﻣﯿﺪﻫد. ﺑﺎ ﻓﻨﺎوری ﭘﯿﺸﺮﻓﺘﻪ و در دﺳﺘﺮس ﺑﻮدن اﺑﺰارﻫﺎ و ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﻫﺎی Mind Mapping، اﯾﺠﺎد آن ﺑﺴﯿﺎر آﺳﺎن اﺳﺖ. اﮐﻨﻮن می ﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺑﻪ ﺗﻨﻬﺎﯾﯽ ﯾﮏ ﻧﻘﺸﻪ ذﻫﻨﯽ ﺧﻼﻗﺎﻧﻪ و ﻗﺎﺑﻞ درک ﺑﺼﺮی اﯾﺠﺎد ﮐﻨﯿﺪ. ﺑرای درک بهتر کلیپ آموزشی زیر را ببینید.

نقشه ذهنی چﭼﮕﻮﻧﻪ ﯾﮏ ﻧﻘﺸﻪ ذﻫﻨﯽ ﺑﺴﺎزﯾﻢ؟یست؟

ﻧﺘﯿﺠﻪ ﮔﯿﺮی

نقشه ذهنی واقعا ابتکار درخشانی است. نقشه ذهنی سادگی را با خلاقیت پیوند می دهد و بهترین ها را برای مردم به ارمغان می آورد. نقشه ذهنی جایگزین ابزارهای موجود شما نخواهد شد، اما می تواند کمی سرگرمی خلاقانه به پروژه های سئوی شما اضافه کند. امیدوارم با این پست نشان داده باشیم که تاثیر نقشه ذهنی تا چه حد می تواند بزرگ و مهم باشد. از برنامه ریزی گرفته تا جلسات با مشتری و گزارش عملکرد گرفته تا حضور مهمان در محتوا، نقشه های ذهنی می توانند کمی رنگ وخلاقیت به سئو اضافه کنند. داﺷﺘﻦ اﺑﺰار ﻣﻨﺎﺳﺐ ﺑﺮای ﻧﻘﺸﻪ ﺑﺮداری ذﻫﻨﯽ ﺷﻤﺎ را ﻗﺎدر ﻣﯽ ﺳﺎزد ﺗﺎ ﻃﻮﻓﺎن ﻓﮑﺮی ﮐﻨﯿﺪ و اﻓﮑﺎر ﺧﻮد را ﺑﻬﺘﺮ ﺳﺎزﻣﺎﻧﺪﻫﯽ ﮐﻨﯿﺪ. اﻣﯿﺪوارﯾﻢ اﯾﻦ ﭘﺴﺖ و ﻣﻘﺎﻟﻪ آﻣﻮزﺷﯽ ﺑﻪ ﺷﻤﺎ ﮐﻤﮏ ﮐﺮده ﺑﺎﺷﺪ. ﻧﻘﺸﻪ ﺑﺮداری ذﻫﻨﯽ را از اﻣﺮوز ﺷﺮوع ﮐﻨﯿﺪ و ﻧﺘﺎﯾﺞ آن را در کار خودتان ببینید.

4.2/5 - (5 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *