سئو خاکستری چیست؟

در اصل چیزی به اسم سئو کلاه خاکستری وجود ندارد و سئو کلاه خاکستری همان سئو کلاه سیاه است که گوگل هنوز الگوریتم های شناسایی ان را ایجاد نکرده و اگر بتواند شناسایی کند شامل جریمه‌های سنگینی می شوید، ولی فی الحال قابل شناسایی نیست.
سئو کلاه خاکستری جزو کم هزینه ترین، سریع ترین و کم ریسک ترین راه هایی است که می توانید از آن استفاده کنید. تمام مزیت‌های سئو کلاه سفید و سیاه را دارد تا زمانی که گوگل آن را شناسایی نکند .اکثر سایت هایی که در صفحه اول گوگل هستند از این روش استفاده کرده اند.

ممکن است فکر کنید سئو کلاه خاکستری چیزی بین سئو کلاه سیاه و سئو کلاه سفید است در حالی که اینطور نیست، اگر اقداماتی که شما برای سئو کلاه خاکستری انجام می‌دهید را گوگل متوجه شود، شما را جریمه می‌کند. تکنیک سئو کلاه خاکستری اگر توسط افراد حرفه‌ای انجام شود می‌تواند خیلی موثر باشد و جایگاه خوبی را برای شما کسب کند اما هر آن احتمال متوجه شدن گوگل وجود دارد. این تکنیک ها بسیار شبیه سئو کلاه سیاه می باشند اما اگر درست انجام شود موثر اند.

چرا متخصص سئو باید اطلاعات خود را در زمینه سئو کلاه خاکستری بروز نگه دارد؟

همانطور که گفتیم سئو کلاه خاکستری نقش بسیار مهمی در دسته بندی گوگل دارد وجایگاه شما را می تواند خیلی بالا ببرد که باعث صرفه جویی در هزینه های شما می شود. هر ساله گوگل الگوریتم های خود را تغییر می دهد، بعضی از این تکنیک ها در لیست جریمه گوگل قرار دارند و بعضی ممکن است بعداً در این لیست قرار بگیرند به همین دلیل متخصص سئو باید خود را در این زمینه به روز نگه دارد که موجب جریمه شدن سایتتان نشود.

تکنیک های سئو کلاه خاکستری

 • استفاده از محتوایی که آپدیت پذیر است و به طور مداوم به روز می شود. گوگل از این که در سایت خود فعالیت می‌کنید وهر چند وقت یک بار مطالب را آپدیت می کنید خوشش می‌آید و در رتبه‌ بندی امتیاز خوبی را به شما می دهد، پس سعی کنید محتوای خود را به طور کامل ولی کوتاه تولید کنید تا مجددا بعد از مدتی به آن بیفزایید.
 • خرید سوشال سیگنالامروزه در اکثر برنامه ها ی فضای مجازی، رفتار مخاطبان تاثیر به سزایی در رتبه‌ بندی ان دارد ، در گوگل هم همینطور است . اگر نظر مخاطبان مثبت باشد و پست هایتان را لایک و منتشر کنند از نظر گوگل اعتبار بیشتری دارید. با انجام سئو کلاه سفید نیز به این نتیجه خواهید رسید اما زمان زیادی را باید صرف این کار کنید. باچند ماه فعالیت در شبکه‌های اجتماعی مثل توییتر، فیس‌ بوک و .... و خرید لایک ،کامنت و اشتراک گذاری پست هایتان میتوانید گوگل را متقاعد کنید که سایت شما مفید است ،اما دقت کنید که خیلی از این روش استفاده نکنید تا گوگل متوجه فیک بودن آن ها نشود.
 • لینک سازی خارجی استفاده از لینک های خارجی دقیقاً شبیه استفاده از سوشال سیگنال ها هستند که اگر یک سایت معتبر خارجی به شما لینک بدهد یعنی اعتبار سایت شما زیاد است و گوگل به آن اعتماد می‌کند ،پس به سراغ خرید بک لینک می‌ رویم و از سایت های همکار درخواست می‌ کنیم محتوایی مرتبط با موضوع سایت ما تولید کند که دچار سئو کلاه سیاه نشویم . استفاده از این تکنیک می تواند تاثیر به سزایی در ارتقاع جایگاه ما در گوگل داشته باشد به شرطی که به طور صحیح و با آگاهی کامل انجام شده باشد.
 • ساختن pbnیکی از پرقدرت ترین و ریسک‌ پذیر ترین تکنیک سئو کلاه سیاه بود که توسط گوگل شناسایی شد و سایت هایی که از آن استفاده می‌کردند حذف و جریمه شدند. به این صورت است که شبکه ای از وب سایت ها و وبلاگ ها ایجاد می کنید و در آن به هم لینک می‌دهید ، زمانی که به قدرت رسید از آن به سایت اصلی لینک می دهید . اما اگر از وبلاگ ها و سایت های دیگران استفاده کنید برای این تکنیک گوگل متوجه آن نمی شود ولی باید با آگاهی کامل از آن استفاده کنید،درمقالات بعدی این تکنیک را برای شما بیشتر شرح میدهیم.
 • طراحی مجدد سایتاین تکنیک از علاقه گوگل به اپدیت محتوا و سایت استفاده می کند . زمانی که شما قالب و ظاهر سایت خود را تغییر می‌دهید برای گوگل این تلقی می‌شود که سایت شما به طور کامل به روز شده است و جایگاه شما ارتقا پیدا می کند.
 • کامنت ها نقش مهمی در سئو دارند از کامنت ها متوجه تعامل مخاطبان می شوند ، گوگل نیز مانند اینستاگرام زمانی که مخاطبان نظرتشان را به اشتراک می گذارند (نظراتی که طولانی و تک کلمه ای نیستند مانند عالی بود_ممنون و ... )متوجه تعامل ان ها می شود و به علاوه این که باعث آپدیت صفحه‌ سایت شما می‌شود، با هر نظرمقداری به محتوای سایت شما نیز اضافه می شود که رتبه خوبی را در گوگل به شما می دهد. تا اینجای کار مربوط به سئو کلاه سفید بود که بسیار وقت گیر است. شما با ترغیب مخاطبان به گذاشتن کامنت می توانید این کار را بکنید.
 • ریپورتاژ بخرید شما می توانید محتوای هزار کلمه ای برای سایتی که به آن تبلیغات می ‌دهید تولید کنید که حدود سه الی پنج بک لینک در آن قرار دهید و مخاطبان واقعی و بازدید بالای سایت خود را جذب کنید. هزینه های تبلیغات با توجه به سایت میزبان می‌تواند متفاوت باشد.
 • استفاده از پست مهمان شما با تولید مقاله ای ارزشمند و قرار دادن آن در دیگر سایت‌ها که در انتهای آن بک لینک سایت خود را قرار داده اید می توانید بازدید سایت خود را بالا ببرید.این تکنیک با ریپورتاژ آگهی متفاوت است. شما در ریپورتاژ هزینه صرف می کنید و آن را به سایت‌های پر بازدید می دهید ، از این راه مخاطبان را با خود همراه می کنید اما در پست مهمان شما به طور رایگان مقاله را منتشر می‌ کنید، در سایت هایی که ارتباطی با مدیر ان دارید یا به وسیله شناخته شدن و تخصص شما اجازه می دهد یک مقاله ارزشمند از شما در سایتش باشد که یک معامله دوسر سود است. در واقع این یک تکنیک سئو کلاه سفید است‌ اما چون خود مت کاتس به این موضوع اشاره کرده است که از پست مهمان بک لینک نگیرید،این تکنیک هم در دسته سئو کلاه خاکستری قرار میگیرد که بهتر است از چند سایت بک لینک بگیرید.
 • تبلیغاتدر تبلیغات بحث برند سازی مطرح است که شما با استفاده از این کار باعث بدنسازی سایتتان می‌شوید زمانی که اسم برند شما در انواع سایت های مختلف مطرح می شود باعث افزایش بازدید و کلیک ها می شود و گوگل به شما خوش بینانه تر نگاه می‌کند و امتیار بیشتری به شما می ‌دهد. بهتر است با استفاده از عکس بک لینک برای تبلیغات بدهید و هرسه یا حتی شش ماه آن را تمدید کنید زیرا ساخته شدن بک لینک و حذف سریع آن ضربه سنگینی را به سایت شما می زند.
 • ثبت دامنه خاصهمان طور که قبلا هم گفتم ارتباط نام دامنه با حوزه سایت نشان می‌دهد که شما در یک حوزه خاص و تخصصی فعالیت می‌کنید وگوگل به سایت شما علاقه بیشتری نشان می دهد و جایگاه شما را تغییر می دهد. همچنین می توانید یک یا چند دامنه مرتبط با موضوع سایتتان را ثبت کنید و روی آنها سایت طراحی و محتوا تولید کنید و پس از گذشت مدتی که به رتبه خوبی رسیدند به آن ها لینک سایت اصلی را بدهیم.
 • منشن کردن بدون لینکاستفاده کردن ازاسم سایت و برندتان بدون لینک دادن باعث میشود که گوگل مطمئن شود واقعاً سایت شما پر آوازه و مفید است و در بخش‌های مختلف و مقالات از آن استفاده شده است به این ترتیب شما از سئو کلاه خاکستری استفاده می‌کنید و گوگل را دور می زنید. در نتیجه گوگل هم سعی دارد شما را به دیگران معرفی کند.
 • استفاده از کلمات کلیدیاستفاده نکردن از کلمات کلیدی در متن امتیاز منفی برای شما دارد.باید سعی کنید به طور مکرر از کلمات کلیدی در متنتان استفاده کنید.

کلام آخر

در نتیجه متوجه شدید که سئو کلاه خاکستری راه دررو و دور زدن گوگل است که اگر گوگل متوجه آن شود، شما را جریمه می کند.
شما با مطالعه این مقاله به خوبی درک درستی از سئو کلاه خاکستری و تکنیک های اجرای آن که پیش تر برایتان توضیح دادیم پیدا می کنید.