ابزار مایکروسافت کلاریتی (Microsoft Clarity)

 

 

این ابزار به افراد فعال در حوزه سئو کمک زیادی می کند؛ در عین قدرتمند بودن نحوه کار کردن با آن بسیار ساده است.  ابزاری رایگان که در مایکروسافت وجود دارد و به شما از این که کاربران دقیقا در سایت شما چه کاری انجام می دهند؛ را می دهد. مایکروسافت کلاریتی به ناشران کمک می کند تا فعالیت کاربران را در سایتشان به طور کامل متوجه شوند و زمینه بهبود، نقطه قوت و ضعف خود را پیدا کنند. می توان به دست آوردن اطلاعات در ارتباط با معیار rage click (تا حالا برایتان پیش آمده قسمتی از سایت را مدام کلیک کنید و از کندی سایت کلافه شوید؟ این حالت را کلیک های خشمگین یا همان  rage click می گویند. ) را یکی از دست آورد های مایکرو سافت کلاریتی دانست.  اگر با این ابزار آشنایی ندارید؛ پیشنهاد می کنم حتماً در ادامه مطالب همراه ما باشید.

 

میتوایند جهت آموزش ویدئویی مایکروسافت کلاریتی از ویدئو زیر استفاده کنید .

آشنایی با مایکروسافت کلاریتی

مایکروسافت کلاریتی (Microsoft Clarity) چیست؟

 

نرم افزار رایگانی است که برای بررسی بازدید و آمار سایت از آن استفاده می شود؛ همچنین برای ضبط تصاویر و جلسات کاربران در سایت نیز می توان از این ابزار استفاده کرد؛ که توسط کمپانی مایکرو سافت ارائه شده است و به شما می گوید بازدید کنندگان چه کاری را در سایت شما انجام می دهند. این کار درکمال احترام به حریم خصوصی کابر انجام می شود.در واقع هدف اصلی مایکروسافت  کلاریتی این است تا صاحبان وب سایتی که حتی از برنامه نویسی هم سر در نمی اورند بتوانند از آن استفاده کنند.

 

 

مایکروسافت کلاریتی آنالیزی است که سرعت سایت را کاهش نمی دهد

 

کلاریتی ابزاری است که تجزیه و تحلیل درباره ی نحوه ارتباط کاربران با سایت و اطلاعات دقیقی را در ارتباط با بهتر شدن سایت به صاحب سایت ارائه می دهد. این ابزار نه تنها سرعت سایت را کاهش نمی ‌دهد بلکه هیچ خللی در ترافیک سایت ایجاد نمی‌ کند.   دقت کنید که سایت شما چه  یک نفر بازدید کننده داشته باشد چه یک میلیون نفر بدون هیچ هزینه اضافه ای وضعیت ترافیک  شما را کنترل  می‌ کند؛ همچنین کسانی که از سایت شما بازدید می کنند نیز مشکلی برایشان به وجود نمی آید؛ زیرا سرعت سایت با این ابزار پایین نمی آید.

تجزیه و تحلیل با حفظ حریم خصوصی

 

 

ابزار کلاریتی که به صورت رایگان در اختیار ناشران قرار دارد این اطمینان را در حفظ حریم خصوصی کاربران می دهد و هیچ یک از اطلاعات کاربران به خارج از سایت راه پیدا نمی کند و می توانید از داده های آن استفاده کنید.

 

ویژگی های اصلی مایکروسافت کلاریتی چیست؟

مایکروسافت کلاریتی چیست>؟

 

این ابزار در سه ویژگی دسته بندی می شود .

1. امکان بازپخش مراحل بازدید سایت وجود دارد

 

این ویژگی این امکان را به ناشران می‌ دهد که مجددا داده ‌های سایت را بررسی کنند. این که کاربران کدام بخش از سایت را بیشتر دیده اند، مکث کرده اند و در کدام بخش چند بار کلیک کرده اند؛ به طور کامل می توانند اطلاعات را بازبینی کنند. همچنین در این ابزار قابلیت فیلتر کردن نیز وجود دارد تا ناشران در میان انبوه زیادی از اطلاعات، بتوانند تمام آن اطلاعاتی که می خواهند را به دست آوردند.

 

 

  2.نقشه کلید در سایت (heat map)

 

Heat map یک ویژگی است که نشان می‌ دهد کاربران در کجای سایت کلیک کرده اند.  این ویژگی کمک می کند تا متوجه شویم کدام عنصر برای بازدید کنندگان مهم بوده است و همچنین نشان می‌ دهد کاربران بیشتر به کدام پخش علاقه دارند. برای مثال می ‌توان گفت زمانی که بیشترین کلیک ها در اول صفحه قرار داشته باشند؛ نشان دهنده این موضوع است که بازدید کنندگان صفحه را سریع ترک کردند و به انتهای آن نرسیدند. همچنین در این ابزار با توجه به رنگ متوجه شدت کلیک کردن کاربران می شوید .همان طور که می دانید رنگ قرمزنشان دهنده ی بیشترین مقدار کلیک در صفحه است.

heat map

3. داشبورد داده های سایت (insights)

توصیف مایکروسافت درباره این موضوع :

((معیارهایی فراهم کردیم که در به دست آوردن درک کلی از ترافیک سایتتان کمک می کند. با این وجود مشاهده خواهید کرد چه تعداد کاربر بر روی لینک های ناموجود کلیک می کند و یا چند نفر صفحه را در جستجوی چیزی که در دسترس نیست بالا و پایین می کنند، همچنین خطاهایی که در سایت رخ می دهد و تایمی که کاربر روی سایت شما سپری می‌کند را بررسی کنید. )) https://clarity.microsoft.com/

 

معایب مایکروسافت کلاریتی چیست؟

ابزار مایکروسافت کلاریتی از نظر تجزیه و تحلیل کامل نیست ولی این دلیل نمی‌ شود که ابزار بدی باشد. این نرم افزار نمی تواند  جایگزین گوگل آنالیتیکس باشد؛ اگرچه این ابزار تجزیه و تحلیل گرخوبی است اما

 

نرم افزار تمام عیاری نیست و فقط تلاش می کند تا میزان تعامل کاربر در سایت را مشخص کند؛ که این موضوع از گزارش های تخصصی آن مشخص است. به علت معایبی که در این ابزار وجود دارد بهتر است قبل از کنار گذاشتن سایر ابزارها به آن خوب فکر کنید.

 

مایکروسافت کلاریتی جایگزین گوگل آنالیتیکس نیست

مایکروسافت کلاریتی و گوگل آنالیتیکس در کنار هم

 

بهتر است از هر دو ابزار به طور هم زمان استفاده کنید تا بتوانید اطلاعات درست را بدست بیاورید و شرایط را بهبود دهید. برای این کار لازم است در  settingsو در تب  setup روی گزینه  active گوگل آنالیتیکس کلیک نمایید تا بتوانید از هر دو ابزار به طور هم زمان استفاده کنید.

 

چرا باید از کلاریتی استفاده کنیم؟

 

با توجه به این که، این سرویس عمر کوتاهی دارد ولی فعلا در مرحله ی باز خورد و تجزیه و تحلیل قرار دارد.همچنین دلایل زیادی وجود دارد که شما را مجبور به استفاده از ابزار کلاریتی می کند.؛ از جمله راحتی این ابزار است که اطلاعاتی از نشست ها بدست می آورد با استفاده از این ابزار کارآمد بودن وبسایت خود را به صورت تصویر مشاهده می کنید. با استفاده از این این ابزار نقاط قوت و نقاط ضعف سایت خود را اصلاح و تقویت می کنید. با استفاده راحت از این محصول، همانند سایر ابزارها زمانی که وارد بخش داشبورد می شوید می توانید اطلاعات بسیار مفیدی را به صورت خلاصه دریافت کنید. بر خلاف ظاهر ساده داشبورد،  هیپ مپ پر از گستردگی اطلاعات بسیار جذاب است که باعث می ‌شود تحلیل سایت خودتتان را با حوصله زیاد انجام دهید.

 

امکانات مایکروسافت کلاریتی

 

از امکاناتی که مایکروسافت با ساخت ابزار کلاریتی در اختیار صاحبان وب سایت قرار داده است،  می توان به نقشه حرارتی ، ویدیو های رکورد شده از رفتار کاربران و اطلاعات آماری کاربردی از بازدید کنندگان وب سایت اشاره کرد که تمام این اطلاعات را به صورت رایگان در اختیارتان قرار می دهد. مایکروسافت اعلام کرده است که تا سقف یک میلیون نفر را هم به صورت رایگان تحت پوشش قرار می دهد. برای اطمینان از این خبر، میتوانید به سایت https://clarity.microsoft.com/ مراجعه نمایید.

 

آموزش استفاده ازکلاریتی

 

برای نصب کلاریتی کافی است وارد وب سایت شده و با ایمیل خودتان یک پروژه جدید بسازید. کدی که برای شما ارسال می شود را در header وب سایت خود قرار دهید. مایکروسافت اعلام کرده است که تنها دو ساعت طول می کشد تا سایت شما توسط آن اکسپت شود. اگر می خواهید این اتفاق زود تر رخ دهد باید پس از درج کد در header، سایت خود را با مرورگر دیگری باز کنید.

به همین راحتی می توانید سایت خود را به کلاریتی متصل کنید.

 

 آموزش نصب آمار گیر

 

برای این کار کافیست ابتدا وارد سایت https://clarity.microsoft.com/ شوید. سپس روی Get started کلیک کنید.

نصب کلاریتی

 

سپس یکی از سرویس ها را برای لاگین کردن در مایکروسافت  کلاریتی انتخاب کنید. پیشنهاد ما استفاده از گوگل است.

 

آشنایی با مایکرو سافت کلاریتی

بعد از ورود باید قوانین این سرویس را تایید کنید.

 

تایید قوانین کلاریتی

 

به راحتی با این کار، شما در سایت آمارگیر مایکروسافت ثبت نام می کنید. یک فرم جدید برای شما نمایش داده می شود. کافیست نام سایت خود، دامنه و زمینه  کاری سایتتان را انتخاب کنید و اطلاعات جدید خود را بسازید.

 

ساخت پروژه جدید در مایکروسافت کلاریتی

 

یک کد جدید برای آمارگیری از سایت شما، نمایش داده می شود. آن را کپی کنید و با استفاده از افزونه Insert Headers and Footers این کد را به سایت خود اضافه کنید.

 

 

استفاده از افزونه افزونه Insert Headers and Footers

 

تا ۲۴ ساعت صبر کنید و در بخشRecordings وارد شده و صفحات ضبط شده ی کاربران خود را مشاهده کنید. به همین راحتی می توانید از این ابزار عالی و مفید استفاده کنید.

 

مشاهده ی صفحات ضبط شده در کلاریتی

 

 

کلام آخر

 

 

در این مقاله شما با مایکروسافت کلاریتی آشنا شدید و انواع ویژگی آن را برای شما توضیح دادیم؛ همان طور که متوجه شدید استفاده از این ابزار تحلیل کننده و جذاب چقدر می تواند در روند سئو سایت شما مفید و کمک کننده باشد. همچنین این موضوع را مجددا متذکر می ‌شوم که برای بهبود هرچه بهتر سایتتان از ابزار مایکروسافت کلاریتی و گوگل آنالیتیکس باهم استفاده کنید. ما ( مجموعه تخصصی سورسیو) از شما ممنونیم از این که سایت ما را در مقالات جذاب بعدی همراهی می کنید. همچنین می توانید از مشاوره رایگان سئو در سایت ما استفاده کنید.

 

5/5 - (10 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *